Zveřejněno 13. 12. 2022

Ostrov Kalymnos je známý lezecký ráj, který je vzhledem ke své poloze, dobré navštívit v chladnějších měsících od podzimu do jara. Termín první návštěvy byl v minulosti prosinec 2018, tento rok to byl říjen 2022. Z pohledu počasí je dobré sledovat nejen teploty, ale i rychlost a směr větru a to nejen s ohledem na lezecké podmínky, ale také i vliv podmínek na dopravu. Na ostrov se obvykle přepravíme letecky a to buď přímo na ostrov Kalymnos (zejména v období turistické sezony) nebo pravděpodobněji na vedlejší ostrov Kos, kde je to obvykle dostupnější časově i cenově. Pro přepravu z Kosu na Kalymnos a zpět se využívají trajekty, které ideálně jedou z letiště bližšího přístavu Mastichari případně z hlavního města Kos, který je však na druhém konci ostrova něž je letiště do města Pothia (Kalymnos). Na tuto lodní přepravu má právě zejména vliv rychlost větru a může se stát, že pak malé lodě nejedou.

Nám se to naštěstí ani v jednom směru nestalo, ale během pobytu byly dny, kdy opravdu trajekty z důvodu počasí nejezdily. Na to je potřeba myslet, při plánování pobytu, aby se nestalo, že z důvodu přepravy nestihnete zejména zpáteční let apod. Přeprava na ostrovech autobusy nebo pomocí Taxi. Pro představu ceny autobusu 2 Eur na osobu a Ferry 10 Eur na osobu v roce 2022. Taxi cca 20EUR.

 

Zajímavé odkazy pro dopravu:

 

 

Nejoblíbenější části, kde se dá dostat pěšky k velkému počtu lezeckých sektorů a cest je na západním břehu ostrova kolem obce Mirties. V místě je možné si zapůjčit moped případně auto (horší parkovaní), nebo se přepravovat busem. Pokud se člověk ubytuje na vhodném místě, pak není těchto prostředků zapotřebí, což je i jedna z výhod pro mě při výběru lezecké destinace. Pozor v obci Mirties jednosměrný provoz, který občas kontrolují policisté. Ubytovat se lze za cca 10-15 EUR na osobu a noc záleží na období apod. Obvykle je ubytování vybavené lednicí, vařičem a varnou konvicí. Vodu lze získat v automatu zdarma nebo koupit v obchodě. Pro tyto účely je vhodný být vybaven prázdnými platovými obaly. Jídlo buď dovést, nebo obchody či restaurace. Teplá voda v koupelně je závislá na ohřevu ze slunce a počtu obyvatel v komplexu ubytování, pitná voda z kohoutku neteče je pouze odsolovaná.

Lezecké sektory se nacházejí nad silnicí, a tak obvyklý lezecký den začíná stoupáním do kopce pod skály. Obvyklý nástupový směr je k sektoru Grande Grotte nebo k sektoru Poets (cca 25 min). Tyto sektory jsou pak spojeny traverzem, takže se nemusí již moc stoupat, ale dá se od Grotty pokračovat dál k hornímu sektoru Spartakos nebo až do odlehlého sektoru Jurassic park apod. Pro lehčí cesty doporučuji například sektor Poets nebo Afternoon nebo vzdálenější sektory např Kastelli, každopádně to co v moravském krase moc nemáme tak to jsou tufy a ty jsou zejména v převislých sektorech jako Grande Grotte nebo Sikati Cave apod. a to i v cestách ok obtížnosti 6b (cesta Monahiki Elia - Grande Grotte). Jako lezecký průvodce lze použít papírový průvodce poslední verze z 2019, v roce 2023 připravují novou verzi, dále pak například tyto weby:

 

 

Případně aplikace pro Android:

 

 Speed