Závěrečný blok kurzu RCI – Vysoké Tatry Pro poslední blok kurzu Instruktora skalního lezení byla metodickou komisí a ČHS vybrána lokalita okolo Skalnaté chaty koncem srpna. Sraz na chatě jsme měli již ve čtvrtek 24.8. na dvanáctou. Auta jsme zaparkovali v Tatranské Lomnici. Někdo se vydal po svých, někteří využili pro cestu nahoru lanovku.

 

 

Cesta na chatu

 

 

Na Skalnaté chatě se nabízí ubytování ve dvou pokojích. Menší izbu jsme nechali pro naše lektory – Jirku Vogela, Čvachtu – Lukáše Tkáče a Maroše Beláně. Druhý pokoj byl po strop obsazen uchazeči. V pokoji pro 8 lidí nás bylo 11. Poté, co všichni dorazili a ubytovali se, jsme vyrazili do Skalnaté doliny na obhlídku terénu a orientaci v dolině. Vytvořili jsme tři skupiny, každá s jedním lektorem. V pozdním odpoledni si naše skupina vylezla dvě délky na Kežnarském štítu - Ľavým vhĺbením - Puškáš (IV).

 

Po dvou délkách jsme slanili

 

 

Ve čtvrtek večer při plánování dalšího programu jsem se domluvili, že v pátek vyrazíme do Západní stěny Lomnického štítu. Pro urychlení jsme zvolili pro cestu do Sklalnatého sedla lanovku.

 

Cesta do Skalnatého sedla

 

Ze Skalnatého sedla je ještě potřeba sestoupit pod Západní stěnu Lomničáku po řetězech. Z chaty až pod nástup to bylo asi hodinu a půl. Vybrali jsme Puškášovu cestu (V) v levé části stěny (6 délek). Cesta má na štandech borháky, v jednotlivých délkách jsou i nýty, takže se dá dobře sledovat směr cesty. Poslední štand pod vrcholem děláme na vlastním jištění.

 

Filip v šesté délce

 

 

Dolez k zábradlí je snadný. Na vrcholu si dáváme svačinu a pivo za odměnu.

 

Naše skupina na Lomnickém štítu

 

 

V pátek večer jsme jako sobotní program zvolili Spišskou cestu (IV+) na Huncovský štít (7 délek). Z chaty na nástup to je asi 45 minut. Na štandech jsou borháky a cestou sem tam nějaký nýt, zakládáme taky vlastní jištění.

 

Na druhém štandu

 

 

Po prvních dvou délkách, které jsou dost po trávě, nás čeká pěkné tatranské lezení. Další lezci jsou nad námi, tak hezky vidíme směr. Poslední délka je zase tráva a suť, zatahuje se a padá na nás pár kapek. Při sestupu kličkujeme mezi kameny a pak se napojujeme na tatranskou magistrálu. Po příchodu na chatu začíná pršet a spadne i pár krup.

 

Michal v páté délce

 

 

V sobotu po návratu z lezení nás čeká zhodnocení od lektorů. Máme radost, že jsme všichni obstáli. Dokončujeme tím proces vzdělání RCI, který začal v květnu a uzavírá se tímto čtvrtým blokem. Pár dní po návratu dostáváme mailem gratulaci od ČHS o úspěšném absolvování kurzu Instruktora skalního lezení a osvědčení. Neděle byla naplánovaná jako rezervní den pro případ špatného počasí. Naštěstí jsme ho nemuseli využít, protože jsme měli celou dobu stabilní pěkné počasí a pršelo pouze jednou, když už jsme byli na chatě. Nedělní dopoledně někteří jdou ještě lézt, někdo se vydává na trek po okolí. Odpoledne se sejdeme u aut a vyrážíme domů.

David, Michal, West a Smil